ARYTMIA. Niepokojąca nieregularność
Posted on | July 20, 2020 | No Comments
Tempo, z jakim pracuje mięsień sercowy u osoby zdrowej, wynosi od 60 do 80 uderzeń na minutę. Stres może zwiększyć ich częstotliwość do 120, a wysiłek nawet do 200. A kiedy serce bez wyraźnego powodu przyspiesza lub zwalnia, bądź gdy w jego ruchu obserwujemy jakiekolwiek inne zaburzenie, skonsultujmy je koniecznie ze specjalistą, bo może oznaczać to oznaczać chorobę – arytmię!
Bicie serca – co to takiego?
Słowo „bicie” lub „uderzenie” sugeruje, że mamy do czynienia ze zjawiskiem prostym i oczywistym. Nic jednak bardziej mylnego! Na jeden cykl określany potocznie tym mianem składa się bowiem seria precyzyjnie zsynchronizowanych elementów. Proces trwa nieustannie, a każdy cykl powtarza się dziesiątki razy na minutę, tysiące na godzinę, miliony i miliardy…
Po skurczu przedsionków następuje zamknięcie zastawek (dwu- i trójdzielnej), a po nim kurczą się komory. Każdy ruch każdej z części mięśnia sercowego jest pobudzany za pomocą impulsu elektrycznego przez węzeł zatokowy, mieszczący się w prawym przedsionku – fala pobudzenia przesuwa się po sercu, uruchamiając kolejne jego części. Krew napełnia komory, po czym jest wyrzucana do aorty i do pnia płucnego. Precyzja lepsza od szwajcarskiej!
Co nas wybija z rytmu? Przyczyny ARYTMII
Lęk lub niepokój bez zauważalnej przyczyny, zawroty głowy, duszności, uczucie gorąca, pieczenie i ból w klatce piersiowej, utrata przytomności. Nie lekceważmy tych objawów! Każdy z nich jest dla nas bardzo ważnym sygnałem. Skonsultujmy je koniecznie z lekarzem – internistą lub kardiologiem – zwłaszcza, że korzystając z usługi haloDoctor.pl możemy to zrobić online!
Czynności, schorzeń i zaburzeń, które mogą ARYTMIĘ spowodować jest tak wiele, że nie sposób ich tutaj wszystkich wyliczyć (Pamiętaj! W przypadku jakichkolwiek pytań, wątpliwości czy podejrzeń, odwiedź – na żywo lub wirtualnie – któregoś z naszych specjalistów!). Z najgroźniejszych i najbardziej istotnych warto jednak na pewno wymienić miażdżycę, astmę, wszelkie wady zastawek, nadczynność tarczycy, nadciśnienie tętnicze czy zapalenie mięśnia sercowego, a nawet przewlekła, wysoka gorączka.
Nie wszystkie przyczyny muszą być somatyczne (cielesne). Niektóre z nich mogą mieć podłoże psychiczne – by wspomnieć o nerwicy, kiedy to serce reaguje arytmicznie na silny stres i nadmierny, długotrwały lęk (jeśli masz napady paniki, skonsultuj je z psychoterapeutą lub psychiatrą!).
Ryzyko wystąpienia arytmii zwiększasz nadużywając alkohol, paląc papierosy, czy zwiększając poziom cholesterolu w swoim organizmie – niezdrowo jedząc.
Jak ją LECZYĆ?
Leczenie każdej arytmii zależy bezpośrednio od rodzaju schorzenia, które ją wywołuje oraz od jej stopnia – arytmia może mieć różne natężenie. Może być łagodna lub złośliwa. Czasem wystarczy łagodzenie objawów, a innym razem należy przeprowadzić wszczepienie rozrusznika czy operację zastawek. Jednak jedną z rzeczy najistotniejszych jest odpowiednia dieta i właściwy styl życia!
Tags: konsultacje lekarskie online > lekarz specjalista online > Medfile > Telemedycyna