Badania statystyczne – kompleksowe wykonywanie badań
Posted on | February 3, 2020 | No Comments
Wykonanie kompleksowych badań statystycznych wymaga odpowiednich kwalifikacji, wiedzy jak również doświadczenia w prowadzeniu badań statystycznych. Badania statystyczne prowadzone od 16 lat przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat® mogą wspomóc różnorodne procesy zachodzące wewnątrz przedsiębiorstw, jak i mogą być przyczyną dla generowania działań w sektorach publicznych.
Standaryzacja badań
Aby badanie statystyczne było przeprowadzone zgodnie z wytycznymi naukowymi, a wyprowadzone z nich wnioski mogły pełnić rolę danych nie do podważenia, badacze muszą spełnić określone warunki:
- Badanie musi dotyczyć zbiorowości o statystycznym charakterze,
- Prawidłowości charakteryzujące całą zbiorowość muszą być ściśle określone przez badania i wskazane prawidłowości muszą dotyczyć tzw. zmiennych, czyli cech badanej zbiorowości,
- Dokładnie określa się metody badawcze dopasowane do celu badań (ważne są także środki dostępne na realizację badań statystycznych, typ zbiorowości / jednostki, jakie będą badane).
Podstawowy podział badań statystycznych opiera się o liczbę jednostek, która podlega badaniu statystycznemu, ze względu na ten fakt badania dzieli się na: pełne i niepełne.
Badania statystyczne o charakterze pełnym
Pełne badania statystyczne prowadzone przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat® wyróżnia możliwość przeprowadzenia eksploracji na wszystkich jednostkach badanej zbiorowości. Z badań pełnych można wyodrębnić:
- spisy statystyczne,
- rejestracje statystyczne,
- sprawozdania statystyczne.
Wymienione badania statystyczne mogą być realizowane na kilka sposobów:
- ciągły,
- okresowy,
- doraźny.
Jeśli mowa o pierwszym ze wskazanych typów, to jednostki są badane oraz obserwowane systematycznie. Badania okresowe, to znów proces, który zostaje zrealizowany co pewien (wskazany z góry) okres czasu – np. stopa bezrobocia pod koniec każdego miesiąca. Ostatni z przykładów dotyczy badań statystycznych prowadzonych wyjątkowo, którego realizacji nie można było wcześniej zaplanować np. liczba zgonów w czasie epidemii.
Badania niepełne – charakterystyka
Eksploracje, które nie obejmują wszystkich jednostek badanej zbiorowości to badania statystyczne niepełne. Są one prowadzone w konkretnych okolicznościach. Spełniać muszą podobnie, jak badania pełne odpowiednie kryteria:
- ogólna zbiorowość badawcza musi być szeroka na tyle, że nie sposób (ze względu na zasoby finansowe, narzędzia, długi czas prowadzenia badań) dotrzeć do wszystkich jednostek,
- badanie niepełne podejmuje się także w sytuacji, gdy jego skutki mogą mieć niszczący charakter np.: w trakcie kontroli jakości produktów.
Podobnie, jak badania statystyczne pełne, niepełne dzielą się na:
- doraźne,
- ciągłe,
- okresowe.
Pomijając wątek długości prowadzenia badań statystycznych niepełnych wyróżnia się badania niepełne:
- ankietowe,
- monograficzne,
- reprezentacyjne,
- szacunkowe.
Badania statystyczne w Centrum Badawczo-Rozwojowym
Doświadczenie badawcze wypracowane przez ekspertów Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat® pozwala na stosowanie różnorodnych metod badawczych. W trakcie współpracy z Centrum Badawczo-Rozwojowym można liczyć na wybór najlepszej metody badawczej spośród:
- PAPI, w którym prowadzi się wywiad metodą standardową;
- CAPI, czyli prowadzenie ankiet wspomaganych systemem komputerowym;
- CAWI, ankietowanie za pomocą systemu internetowego;
- CATI, prowadzenie ankiet telefonicznych.
Odpowiednio przygotowane badania przez specjalistów
Dobra organizacja badań statystycznych jest gwarantem zdobycia rzetelnych danych o badanej zbiorowości, jak również daje możliwość wyciągnięcia wniosków w zakresie rozwoju, wdrażania innowacji, zmian w przedsiębiorstwach oraz sektorach publicznych. W skrócie: rzetelne dane dają możliwość działania w kierunku rozwoju.
Tags: analiza danych > analiza statystyczna > analizy danych > analizy danych statystycznych > analizy statystyczne > badania statystyczne > doktorat > habilitacja > kontrola statystyczna > obliczenia do prac naukowych > opracowania statystyczne > pomoc statystyczna > pomoc statystyczna do prac naukowych > statystyka do doktoratu > statystyka doktorat