Czy podczas pobytu w szpitalu, zwolnienie lekarskie pracownika zostaje przerwane?
Posted on | September 5, 2024 | No Comments
Niejednokrotnie zdarza się sytuacja, że pacjent przed przyjazdem lub dostaniem się do szpitala już przebywa na zwolnieniu lekarskim z pracy. Pobyt w szpitalu nie zawsze musi być nagły, a w niektórych sytuacjach można przeczuwać że jeżeli stan zdrowia nie ulegnie zmianie, to pobyt w nim będzie nieunikniony. W głowach wielu z pacjentów pojawia się w pytanie — co w tym przypadku z obecnym L4?
Co tak naprawdę stanie się ze zwolnieniem lekarskim, kiedy pacjent dostanie się do szpitala?
Tak naprawdę zwolnienia lekarskie będzie trwało bez zmian. Dzieje się tak dlatego, gdyż L4 wystawione pracownikowi w przypadku choroby lub pobytu w szpitalu niczym się między sobą nie różnią. Pracownik przebywający na zwolnienie lekarskim nie będzie musiał donosić pracodawcy dodatkowego dokumentu czy innego zaświadczenia o pobycie w szpitalu, gdyż dzięki rozwojowi medycyny wszystko odbywa się za pośrednictwem internetu
Czy wynagrodzenie za pobyt w szpitalu będzie inny niż te podczas przebywania w domu na zwolnieniu lekarskim?
Sprawa związana z wynagrodzeniem pracownika również niczym się nie różni. W jednym i w drugim przypadku pracownik może liczyć na 80% swojego wynagrodzenia. W niektórych i bardziej uzasadnionych przypadkach wynagrodzenie te może wynosić 100%.
Ile dni pracownik może przebywać na zwolnieniu lekarskim?
W tej sytuacji limit zwolnienia lekarskiego wynosi 182 dni w całym roku kalendarzowym. Pobyt w szpitalu nie powoduje skrócenia lub wydłużenia tych dni, gdyż zalicza się to do wspólnej puli. Niezależnie od tego, z jakiego powodu zostało wystawione L4.
Odstępstwo od tej reguły zachodzi tylko w przypadku kiedy przebywa się na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży lub gruźlicy — wtedy wynosi ono 270 w roku kalendarzowym.
W momencie, w którym zwolnienie lekarskie zostaje przerwane niespodziewaną wizytą w szpitalu, pacjent nie musi martwić się o kwestie związane ze zwolnieniem lekarskim. Obecnie wszystkie formalności wypełniane są za pośrednictwem internetu, a pracodawcy nie trzeba donosić żadnych dodatkowych dokumentów.