Statystyka jako element dbający o bezpieczeństwo
Posted on | May 7, 2018 | No Comments
Realizowane procesy badawcze powinny uwzględniać specyficzny charakter badania, co oznacza w głównej mierze, że powinny one dbać o dobro pacjenta. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych metod jest to możliwe – a w szczególności takie możliwości daje statystyka w badaniach klinicznych pozwalająca na obserwację przebiegu badania oraz osiąganych postępów badania. Do najważniejszych kwestii w realizowanych procesach badawczych w sektorze medycyny należy określenie etycznego celu i dbanie o bezpieczeństwo badanych na każdym etapie projektu.
Założenia procesów badawczych
Punktem wyjścia dla realizacji procesów badawczych w dziedzinie medycyny są wytyczne zamieszczone w Dobrej Praktyce Klinicznej (DPK), które regulują sposób, w jaki należy zadbać o bezpieczeństwo pacjentów, a przy tym traktują o ich prawach. Do dwóch głównych założeń projektów należy:
- dobro uczestnika badania wraz z jego prawami oraz bezpieczeństwem jest najważniejszą kwestią (ważniejszą niż rozwój naukowy);
- gromadzone i interpretowane dane muszą charakteryzować się dużą wiarygodnością i dokładnością.
Statystyka, która dba o przebieg procesu
Praca z danymi wymaga dużej uważności, dlatego też powstają nowoczesne oprogramowania, które ułatwiają przeprowadzanie procesów badawcze. Dzięki zastosowaniu statystyki w badaniach klinicznych możliwym jest kontrolowanie przebiegu badania, a zatem też jego efektów. Stąd też do głównych zadań statystyki można zaliczyć:
- uporządkowanie zebranych danych;
- tworzenie nowych rozwiązań;
- wskazywanie powiązań i relacji.
Dane mówią jak jest
Należy także zaznaczyć, że statystyka daje szansę na podnoszenie jakości przeprowadzanego badania, a przy tym dba o bezpieczeństwa pacjentów. Dzięki gromadzeniu i interpretacji danych można kontrolować pozyskiwane wyniki oraz reagować na pojawiające się zdarzenia. Przy czym zdarzenia te mogą być tak niepożądane, jak i pożądane. W takim układzie pierwsze należy eliminować, a drugie wzmacniać.
Statystyka to nie tylko liczby
Reasumując należy podkreślić, że statystyka w badaniach klinicznych pozwala na:
- kontrolowanie bezpieczeństwa procesu;
- wskazywanie nowych możliwości rozwiązywania zaistniałych sytuacji;
- informowanie o niepokojących zajściach;
- rozumienie pojawiających się zdarzeń.
Przy czym dzięki przeprowadzeniu odpowiedniej analizy statystycznej można wskazać bodźce oddziałujące na badane zagadnienie i prognozować wydarzenia, a w razie potrzeby im zapobiegać.
Tags: analiza danych > analiza rynku > badania kliniczne > badania statystyczne > bazy danych > bazy lekarzy > branża farmaceutyczna > branża medyczna > eCRF > Medfile > rynek farmaceutyczny > rynek medyczny > statystyka w badaniach klinicznych